Wiele interesujących i ważnych instytucji kultury kryje Warszawa. Teatr Narodowy — podobnie jak Narodowe Centrum Kultury — jest jedną z najważniejszych spośród nich. Warto poznać go nieco bliżej. Budynek zlokalizowany na Placu Teatralnym Warszawy jest najstarszym, istniejącym do dziś teatrem w Polsce.
Bogata historia Teatru Narodowego
Dzieje tej wyjątkowej instytucji sięgają 1765 roku, czyli czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wtedy też powołano narodową scenę, nazywaną Operalnią, będącą jednym z elementów królewskiej reformy edukacji, obyczaju i życia kulturalnego upadającej Rzeczypospolitej. Zespół nadwornych aktorów występował na jej deskach przez dwa lata. Niestety późniejsze zawirowania historyczne zawiesiły działalność tej instytucji.
Wznowienie przedstawień zawdzięcza się uchwaleniu monopolu teatralnego w 1774 roku. Zespół aktorski występował odtąd w Pałacu Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu (aktualnie stanowiącym siedzibę Prezydenta RP). Wtedy też na deski teatru wprowadzono nasz rodzimy repertuar, zwłaszcza spektakle komediowe Adama Czartoryskiego i Franciszka Bohomolca. W 1778 roku swój debiut miał tu Wojciech Bogusławski. Ze względu na swoje zasługi uznawany jest on za ojca teatru polskiego.
W 1779 roku siedzibą narodowej sceny teatralnej stał się budynek przy Placu Krasińskich. Od roku 1829 natomiast lżejszy repertuar dramatyczny grany był na sali widowiskowej Towarzystwa Dobroczynności, którego gmach (odbudowany po drugiej wojnie światowej) stoi przy Krakowskim Przedmieściu do dziś. Tutejszą scenę nazywano zaś Teatrem Rozmaitości.
Z tego miejsca wszystko zostało przeniesione do prawego skrzydła nowopowstałego Teatru Wielkiego — najpierw do jego Sal Redutowych, a około trzy lata później do stałej siedziby, z osobnym wejściem od ul. Wierzbowej. Po klęsce Powstania listopadowego do 1915 roku jednostką kierowali urzędnicy carscy. Wtedy też powołano koncern teatralny pod nazwą Teatry Warszawskie, która z czasem przekształciła się w Warszawskie Teatry Rządowe.
Obecny kształt Teatru Narodowego zaczął klarować się po jego powojennej odbudowie. Pierwszym przedstawieniem zrealizowanym w odbudowanej siedzibie była premiera Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego, która przypadła na 1997 rok. Od tamtej pory Teatr Narodowy w Warszawie zaczął odbudowywać swoją pozycję jednej z najważniejszych polskich scen teatralnych.
Co współcześnie dzieje się na scenach Teatru Narodowego?
Współcześnie wiele dzieje się w murach tej instytucji kulturalnej. Odgrywanych jest tu sporo spektaklów o różnej tematyce. Warto wiedzieć, iż w Teatrze Narodowym, repertuar pokazywany jest na trzech scenach. Największa i jednocześnie najstarsza z nich to Sala Bogusławskiego.
Sala Bogusławskiego
Poddawana sukcesywnej modernizacji, pomimo upływu lat, główna scena Teatru Narodowego w Warszawie wciąż pozostaje jedną z najnowocześniejszych na terenie Unii Europejskiej. Bogate wyposażenie jest tu godne podziwu i stanowi ogromne pole do popisu dla reżyserów, scenografów oraz oczywiście aktorów. Powierzchnia sceny Bogusławskiego wynosi trzysta dziewięćdziesiąt metrów kwadratowych, może zostać jednak jeszcze powiększona o kolejne sto dwadzieścia dzięki specjalnym podestom montowanym na części widowni. Tutaj jednocześnie spektakl może oglądać niemal sześćset osób.
Scena przy Wierzbowej
W przypadku kameralnej Sceny przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego wszystko stanowi jednopoziomową strefę, niepodzieloną przez klasyczne elementy scenicznej architektury, takie jak np. kurtyny czy portal. Widownia ma tu amfiteatralny kształt, natomiast zastosowanie składanych podestów oraz krzeseł pozwala na rozmieszczenie miejsc dla widzów z uwzględnieniem różnych konfiguracji. Publiczność spektaklu nie może natomiast przekraczać liczby stu sześćdziesięciu pięciu osób. Jeśli chodzi o Teatr Narodowy, Scena przy Wierzbowej — mimo swej ograniczonej przestrzeni — posiada komfortowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Scena Studio
Swoją budową wchodząca w skład Teatru Narodowego Scena Studio przypomina tę przy Wierzbowej. Jest jednak jeszcze bardziej kameralna. Schodkowa, stała widownia składa się z siedmiu rzędów i mieści publiczność złożoną z osiemdziesięciu czterech osób.
Teatr dla studentów i teatr dla seniorów — specjalne oferty Teatru Narodowego
Swoją ofertą Teatr Narodowy pragnie jak najlepiej trafiać do serc różnorodnych grup społecznych. W ramach specjalnej oferty, aby zachęcić do obcowania z kulturą studentów i seniorów, oferuje on im możliwość nabywania biletów po preferencyjnych cenach na wybrane spektakle teatralne. To świetna zachęta do opuszczenia domowych pieleszy celem przeżycia niezapomnianych wrażeń. Każdy miesiąc wiąże się tu z kilkoma interesującymi tytułami, na które można się wybrać, nabywając bilet z atrakcyjną zniżką.
Ceny wejściówek promocyjnych wahają się pomiędzy stawkami wynoszącymi od trzydziestu do pięćdziesięciu złotych. Zarówno w przypadku seniorów, jak i studentów do dwudziestego szóstego roku życia, żeby skorzystać ze zniżki na dany spektakl, wystarczy wypowiedzieć specjalne hasło (odpowiednio: „teatr dla seniorów” lub „teatr dla studentów”) oraz okazać odpowiedni dokument potwierdzający uprawnienia do nabycia biletów promocyjnych. Co ważne, na jeden ważny dokument można zakupić aż dwie wejściówki w obniżonej cenie. Warto więc zabrać ze sobą bliską osobę celem jeszcze głębszego zanurzenia się w sztukę oraz miłego, wspólnego spędzenia czasu.
Istotna rola edukacyjna Teatru Narodowego
Teatr Narodowy — jako niezwykle istotna instytucja krzewiąca również wiedzę z zakresu kultury — organizuje ponadto m.in. specjalne lekcje teatralne. Mogą w nich brać udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, ale także dorośli. Podczas ich trwania uczestnicy poznają kulisy działalności oraz odkrywają ważną rolę Teatru Narodowego w Warszawie. Tego rodzaju przedsięwzięcia organizowane są od wtorku do piątku, w godzinach od dziesiątej do jedenastej rano. Lekcje przeznaczone są wyłącznie dla grup zorganizowanych, złożonych z maksymalnie dwudziestu pięciu osób.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz