Niektórzy przybywają tu okazjonalnie, inni pozostają na dłużej, zasilając grono mieszkańców Warszawy. Jeśli ktoś należy do tej drugiej grupy lub ogólnie mieszka na terenie stolicy na stałe, warto by rozważył wyrobienie Karty Warszawiaka (w przypadku młodych osób znanej jako Karta Młodego Warszawiaka lub Karta Młodej Warszawianki). Jej posiadanie otwiera bowiem nowe możliwości, jeśli chodzi o uczestnictwo w kulturalnej, edukacyjnej czy sportowej ofercie miasta.
Co to jest Karta Warszawiaka i z jakimi korzyściami się wiąże?
Co to jest Karta Warszawiaka i jak wygląda? Ogółem można rzec, iż jest to przepustka do wielu zniżek i korzystnych propozycji rozmaitych jednostek warszawskich. Na Kartę Warszawiaka składają się zaś dwa elementy takie jak:
- spersonalizowana Warszawska Karta Miejska lub inny nośnik wprowadzony bądź zaakceptowany przez ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego);
- uprawnienie w formie e-hologramu (wgrane na Warszawską Kartę Miejską lub inny akceptowany nośnik).
Co daje Karta Warszawiaka dokładnie swoim posiadaczom? Jak już wspomniano, szereg ulg korzystnych dla portfela i zachęcających do korzystania z różnego rodzaju atrakcji. Jakich? Warto sprawdzać to na bieżąco za pośrednictwem sieci. Lista jest tu naprawdę długa, przy czym wciąż się zmienia i rozrasta. Partnerzy programu honorujący ten rodzaj odnoszenia korzyści co jakiś czas mogą modyfikować także swoje oferty.
Ponadto Karta Warszawiaka pozwala również w określonych przypadkach na tańsze podróżowanie komunikacją miejską Warszawy. Bilety nabywane za jej okazaniem uzyskują korzystniejsze ceny. Zachęcają tym samym np. do rezygnacji z poruszania się po mieście autem lub do niesiedzenia w domu, a wybrania się na wycieczkę po stolicy.
Czym jest Ulgowy Bilet Warszawiaka?
Tak zwany Ulgowy Bilet Warszawiaka przeznaczony jest dla osób posiadających Kartę Warszawiaka, płacących podatki w stolicy, a także tych zameldowanych w Warszawie na pobyt stały. Przewiduje on sporo mniejsze opłaty za imienne bilety długookresowe — trzydziesto- oraz dziewięćdziesięciodniowe. Nie przysługuje on jednak tym grupom osób, które są uprawnione do jeszcze większej (aż pięćdziesięcioprocentowej) zniżki, czyli:
- emerytom i rencistom do ukończenia siedemdziesiątego roku życia (z wyłączeniem tych korzystających z Biletu Seniora);
- osobom z niepełnosprawnościami legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności po ukończeniu dwudziestego szóstego roku życia;
- ludziom całkowicie niezdolnym do pracy, którzy również ukończyli dwadzieścia sześć lat;
- doktorantom do momentu ukończenia przez nich trzydziestego piątego roku życia;
- grupom społecznym posiadającym specjalne uprawnienia na mocy szczególnych ustaw (np. studentom lub kombatantom).
Karta Warszawiaka — oferty specjalne na produkty i usługi
Jak już wspomniano, Karta Warszawiaka wiąże się z możliwością korzystania z różnego rodzaju ofert specjalnych. Tak np. Centrum Nauki Kopernik przewiduje specjalne zniżki na wejściówki zakupione za jej okazaniem. To oczywiście tylko jeden z wielu przykładów wykorzystania Karty Warszawiaka. Zniżek jest dużo więcej.
Oferta rabatowa obejmuje tu m.in. asortyment różnych sklepów, kursy o charakterze edukacyjnym, menu określonych punktów gastronomicznych, ale także korzystanie z usług poradni psychologicznych czy dietetycznych. Dzięki Karcie Warszawiaka ZTM można też np. taniej wynająć kort tenisowy czy na korzystniejszych warunkach wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Możliwości jest naprawdę mnóstwo! W specjalnie stworzonym katalogu obejmują one kilka stron, po kilkadziesiąt pozycji każda.
Kto może ubiegać się o Kartę Warszawiaka?
Karta Warszawiaka — co daje, każdy może sprawdzić, kto jednak może się o nią ubiegać? Mianowicie jest ona w zasięgu każdego mieszkańca i mieszkanki stolicy, a także ich dzieci, jeśli tylko osoby pełnoletnie z danej rodziny płacą podatki w Warszawie bądź są tu zameldowane na pobyt stały. Aby więc uzyskać Kartę Warszawiaka, wystarczy rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) za pośrednictwem jednego z warszawskich urzędów skarbowych. Co ważne, osiągnięcie dochodu nie jest wymagane.
W przypadku niektórych osób młodych, do których adresowane są Karta Młodego Warszawiaka bądź Młodej Warszawianki, możliwa jest konieczność rozliczania podatku przez co najmniej jednego rodzica lub opiekuna prawnego. Zawsze warto jednak się o nią postarać, gdyż korzyści, jakie niesie ze sobą są spore.
Karta Warszawiaka — jak wyrobić sobie dostęp do zniżek?
Z wieloma ciekawymi bonusami wiąże się Karta Warszawiaka. Jak wyrobić więc sobie dostęp do oferowanych przez nią zniżek? Najlepiej udać się ku temu do dowolnego Punktu Obsługi Pasażerów ZTM wraz z ważnym dokumentem tożsamości (zawierającym PESEL lub NIP) oraz wypełnionym odpowiednim wnioskiem: dla osoby indywidualnej, dla rodziny lub dla rodzin z trójka dzieci. Ponadto należy również wykazać oczywiście zaistnienie jednej z dwóch przesłanek, która uprawnia do wydania Karty Warszawiaka, tj.:
- posiadanie odpowiedniego statusu meldunkowego (stały adres zameldowania na terenie Warszawy);
- lub zamieszkanie na obszarze stolicy i rozliczanie podatku dochodowego w jednym z tutejszych urzędów skarbowych.
W drugim przypadku celem weryfikacji należy wziąć ze sobą np. pierwszą stronę PIT złożonego za zeszły rok zawierającą warszawskie miejsce zamieszkania wraz ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego lub elektronicznym poświadczeniem UPO, jeśli dokument był składany za pośrednictwem internetu. Możliwe jest także przyniesienie urzędowego zaświadczenia potwierdzającego złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w minionym roku. Oczywiście także ze wskazaniem miejsca zamieszkania na terenie stolicy.
Z wnioskami oraz odpowiednimi dokumentami można udać się również elektronicznego Punktu Obsługi Pasażerów lub odpowiedniego dla danej dzielnicy Wydziału Obsługi Mieszkańców. Co ważne, nie złoży się w nich jednak wniosku dla rodziny z trójką dzieci. To można zrobić wyłącznie za pośrednictwem Punktu Obsługi Pasażerów ZTM.
Na koniec warto dodać, ile kosztuje Karta Warszawiaka. Otóż nie wnosi się za nią żadnej opłaty — jej wyrobienie jest bezpłatne. Tym bardziej warto skorzystać z okazji i ją nabyć, jeśli istnieje ku temu sposobność.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz