
Warszawska syrenka jest wszystkim dobrze znana – zarówno rodowitym mieszkańcom stolicy, jak i turystom. To w końcu jedna z najważniejszych i najpopularniejszych opowieści przekazywana od pokoleń, która stanowi istotny element kultury narodowej. Jaki wpływ miała legenda o warszawskiej syrence na stolicę Polski? Poznaj niesamowitą opowieść, która ukształtowała miejski krajobraz i historię! W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o jednym z najważniejszych symboli naszego kraju. Wybierz się w podróż po stolicy szlakiem pomników warszawskiej syrenki!
O czym opowiada legenda o warszawskiej syrence?
Istnieje wiele wersji legendy o warszawskiej syrence, które różnią się nieznacznie detalami, a ich elementem wspólnym jest nadawanie mitycznej istocie roli opiekunki miasta. Najpopularniejsza historia opowiada o wizycie pół kobiety, pół ryby w osadzie rybackiej. Piękna syrena wybrała się w podróż – płynęła z Morza Bałtyckiego na południe Polski i tak trafiła do Wisły. Zmęczona wysiłkiem i zachwycona niezwykłymi krajobrazami zatrzymała się na brzegu rzeki, a konkretniej na obszarze dzisiejszego Starego Miasta. Nagle w głowie syrenki pojawiła się spontaniczna myśl i postanowiła zostać w osadzie na stałe. Nie wszyscy byli jednak zadowoleni z jej obecności.
Rybaków ogarnęła wściekłość! Psotna istota podbierała im ryby, dlatego postanowili ją złapać. Śpiew syreny jednak głęboko poruszył nie tylko wszystkich mieszkańców osady, ale i okoliczne zwierzęta. Choć rybacy porzucili pomysł zrobienia syrence krzywdy, to nie był niestety koniec jej kłopotów. Jeden z tamtejszych kupców uknuł złowieszczy plan – zamierzał zarobić majątek na pięknym głosie pół kobiety pół ryby. Złapał magiczne stworzenie i zamknął w drewnianej skrzyni. Syrenka płakała dzień i noc, aż usłyszał ją młody chłopak, będący synem jednego z rybaków. Razem z przyjaciółmi uwolnił piękną istotę. Zły kupiec został przez nich ukarany, a wdzięczna syrena obiecała strzec osady i jej mieszkańców.
Syrena warszawska – symbol miasta
Pierwszy raz syrena pojawiła się na herbie Warszawy ok. 1400 roku. Jej wizerunek na przełomie wieków uległ drastycznej zmianie. Początkowo – ze względu na skrzydła i ptasie szpony – bardziej przypominała istotę znaną z mitologii greckiej niż piękną kobietę z rybim ogonem. Funkcjonujący do dziś obraz syreny warszawskiej (z mieczem i tarczą) rozpropagowano dopiero w XVIII w.
Wizerunek pół kobiety, pół ryby zdobi nie tylko herb Warszawy, ale i większość lokalnych pamiątek, które tak chętnie kupują turyści. Syrena pojawia się na pocztówkach, breloczkach, a nawet na ścianach bloków mieszkalnych! W 1948 roku powstał mural namalowanym przez samego Pabla Picasso. Nie przetrwał jednak długo – zniszczono go w 1953 roku. Od 2019 roku można podziwiać odtworzony rysunek. Znajduje się w tym samym miejscu, czyli na ścianie budynku przy ulicy Obrońców.

Pomniki warszawskiej syrenki – gdzie je znaleźć?
Większość osób odwiedzających stolicę bardzo często decyduje się zobaczyć jedynie pomnik syreny warszawskiej w Starym Mieście lub na Powiślu. Turyści często nie wiedzą, ile tracą! W całej stolicy można znaleźć szereg pięknych i kunsztownych obiektów przedstawiających pół kobietę, pół rybę.
Oto pięć mniej znanych miejsc z pomnikiem/wizerunkiem warszawskiej syrenki, które polecam odwiedzić:
- Wiadukt Markiewicza;
- Dom pod Syreną (ul. Inżynierska 6);
- Zespół Szkół nr 77 (ul. Zwycięzców 7/9);
- Syrenka Pabla Picasso (ul. Obrońców 28/30);
- pomnik przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe (ul. Grochowska 247).
Trasa syrenek warszawskich to świetny pomysł na rodzinny spacer z dziećmi i wspólne spędzenie wolnego czasu – bez względu na to, czy ktoś na co dzień mieszka w stolicy lub jest w niej jedynie przejazdem. Poznaj historię miasta i odkryj niezwykłe miejsca związane z legendą o Warszawie!
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz