
Jeśli nie masz planów na najbliższy weekend, koniecznie przeczytaj dzisiejszy wpis. Jest on w całości poświęcony jednemu z najciekawszych muzeów na terenie Warszawy, czyli Muzeum życia w PRL. To miejsce, dzięki któremu przeniesiesz się w czasie i będziesz mógł dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądała codzienność w tamtym okresie. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, jak czas spędzali Twoi rodzice lub dziadkowie, wybierz się do Muzeum PRL Warszawa! Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które warto poznać przed wizytą w muzeum.
Muzeum PRL (Warszawa) – podstawowe informacje
Muzeum Czar PRL powstało z inicjatywy Rafała i Marty Patla, którzy prowadzili firmę Adventure Warsaw, specjalizującą się w oprowadzaniu turystów po Warszawie przy użyciu zabytkowych Nys 522. Ich celem było opowiadanie o różnych etapach polskiej historii. Zauważyli jednak, że brakowało w Warszawie miejsca, które oddawałoby ducha czasów Polski Ludowej. Zainspirowani tym pomysłem, kilka lat temu postanowili stworzyć coś wyjątkowego. W garażu w Soho Factory zaczęli gromadzić meble i rodzinne pamiątki, które pozwoliły na zaaranżowanie mieszkania typowego dla PRL-u. Tam właśnie zaczęli opowiadać turystom i klientom Adventure Warsaw historie związane z tym okresem.
W 2014 roku otworzyli Muzeum Czar PRL, które zajmowało powierzchnię 100 metrów kwadratowych i oficjalnie zapraszało każdego do odkrywania fascynujących aspektów życia codziennego z czasów PRL oraz jego historii. Zyskało ono popularność zarówno wśród Polaków, jak i turystów zza granicy.
Jednakże lokalizacja w starej fabryce na Pradze okazała się pewnym utrudnieniem dla potencjalnych zwiedzających. Mimo to pozytywne reakcje gości oraz ich pytania o możliwość rozbudowania wystawy skłoniły Rafała i Martę do podjęcia decyzji o przeprowadzce do centrum Warszawy. W grudniu 2018 roku zamknęli stare muzeum i rozpoczęli nowy rozdział w historii Muzeum Czar PRL, przenosząc je na Plac Konstytucji, gdzie obecnie mieści się Muzeum Życia w PRL.
Ta centralna lokalizacja pozwoliła na jeszcze łatwiejszy dostęp do historii Polski Ludowej dla wszystkich odwiedzających. Muzeum wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i zapewnia niezapomniane wrażenia z podróży w czasie do minionych epok.

Atrakcje Muzeum PRL
Czasy PRL to epoka pełna paradoksów. Z jednej strony towarzyszył jej wielki społeczny entuzjazm związany z odbudową kraju po zniszczeniach wojennych, ale z drugiej strony nieunikniona była wszechobecna propagandowa machina partii, gloryfikująca sukcesy reżimu. Nigdy wcześniej w historii nie doświadczono takiej skali prześladowań ze strony Służb Bezpieczeństwa. Codziennie przeciętny obywatel ówczesnej Polski musiał zmagać się z konsekwencjami nakazów i ograniczeń wynikających z nieudolności upaństwowionego przemysłu. Jednakże w tamtych latach rozwijała się też kreatywność i zaradność ludzi.
Gastronomiczna oferta PRL, włączając bary mleczne dofinansowywane przez państwo, pozostawiała wiele do życzenia, ale kawiarnie stawały się ogniskiem towarzyskiego i artystycznego życia. Sklepy wtedy pustoszały, brakowało praktycznie wszystkiego, ale ludzie mimo to stawali w długich kolejkach. To, co teraz jest łatwo dostępne, było wówczas dla przeciętnego obywatela rzadkością.
Wystawa ma na celu ukazanie codzienności czasów PRL. Prezentowane wnętrza i przedmioty stanowią opowieść o tym, w jaki sposób polityka „władzy ludowej” wpływała na życie zwykłych obywateli, którzy odczuwali skutki jej działań. To cenne świadectwo historii, dokumentujące zmieniające się realia i społeczne potrzeby w czasach, gdy wszystko trzeba było załatwiać osobiście. Mały Fiat, adapter Bambino czy pralka Frania – to tylko niektóre z symboli PRL, które można podziwiać na wystawie.
Muzeum życia w PRL – bilety
Ile kosztują bilety do Muzeum życia w PRL w Warszawie?
Bilet normalny – 26 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, doktoranci, emeryci, renciści) – 18 zł
Bilety można kupić online – wtedy wybierasz z listy dokładną datę oraz godzinę wejścia do Muzeum PRL.
Adres Muzeum PRL:
ul. Piękna 28/34
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz