Każda osoba, której zależy na jakości i świeżości produktów, wie, że nie ma nic lepszego niż sprawdzony bazar. Warszawa oferuje wiele ciekawych miejsc, w których z łatwością można spróbować sezonowych owoców i warzyw, lokalnych produktów i domowej roboty przetworów, takie jak przepyszne dżemy. Nie brakuje również stoisk z antykami! Szukasz nowych perełek na mapie stolicy? Jesteś w Warszawie przejazdem i chcesz zasmakować okolicznych specjałów? A może niedawno przeprowadziłeś się nad Wisłą i dopiero poznasz tutejsze zwyczaje targowiska? Odkryj najlepsze bazary w Warszawie! W poniższym artykule znajdziesz pięć miejsc, które musisz odwiedzić, będąc w stolicy. Zachęcam do lektury!
Hala Mirowska
Hala Mirowska to prawdopodobnie jedno z najpopularniejszych i najbardziej kultowych targowisk w Warszawie. Powstała na przełomie XIX i XX wieku w samym centrum stolicy, a konkretniej na Placu Mirowskim (w towarzystwie Hali Gwardii). Trafisz tu na różnorodne produkty i stoiska, a także na topowych warszawskich szefów kuchni!
Na stanowisku nr 17 znajdziesz pana Darka, czyli jedną z najbarwniejszych postaci Hali Mirowskiej. Potrzebujesz jadalnych kwiatów, egzotycznych przypraw a może kiszonek? Właściciel tego stoiska od ponad 15 lat sprowadza unikalne i trudno dostępne produkty z różnych części świata, takie jak taro. Dla miłośników wędlin polecam przede wszystkim stanowisko nr 94 – pani Elżbieta i pan Jerzy działają już prawie 30 lat, a ich schab ze świni złotnickiej zachwyca kolejne pokolenia.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek-piątek: 6:00 – 20:00;
- sobota: 6:00 – 18:00;
- niedziela: zamknięte.
Adres: plac Mirowski 1
Bazar Na Kole
Nie każdy bazar – Warszawa to tylko i wyłącznie jedzenie. Wprost przeciwnie! Dla wielu kolekcjonerów, targowisko to prawdziwa gratka i miejsce intensywnych poszukiwań. Bazar Na Kole zna każdy miłośnik antyk i staroci. W latach 80. XX w. do stolicy przyjeżdżali ludzie z całej Polski, jedni sprzedawać, a drudzy kupować. Najczęściej można tam było znaleźć m.in. srebrne świeczniki, kościelne płaskorzeźby, czy secesyjną porcelanę. Dziś kupuje się tam przede wszystkim płyty vinylowe, ubrania, biżuterię, a także modne polskie kolorowe szkło. Ze względu na to, że meble i inne przedmioty vintage lepiej radzą sobie w internecie, a ich ceny są wysokie, to Bazar Na Kole swoją świetność za sobą. Nie zmienia to jednak faktu, że dla cierpliwi i uważni z pewnością znajdą tam jakąś unikalną perełkę i spędzą miło czas na zabawie-poszukiwaniach. Warto pamiętać, że jeśli zależy Ci na ciekawej zdobyczy, to warto pojawić się na pchlim targu z samego rana!
Godziny otwarcia:
- poniedziałek-piątek: zamknięte;
- sobota-niedziela: 6:00 – 15:00.
Adres: ul. Obozowa 99
Bazar Różyckiego
Najstarszy bazar (Warszawa) to Bazar Różyckiego – założony pod koniec XIX w przez Juliana Józefa Różyckiego. Różyc (jak jest nazywany przez mieszkańców) znajduje się na Pradze, a jego historia jest bogata i zaskakująca. Po drugiej wojnie światowej można było tam dostać… broń i amunicję! To właśnie tam w Polskie Radio zaopatrywało się w płyty vinylowe. Według opowieści warszawiaków na Bazarze Różyckiego można było dostać to, czego brakowało w sklepach w okresie powojennym, dzięki czemu stał się jednym z głównych ośrodków handlu w stolicy. W ostatnich latach targowisko zmagało się z wieloma trudnościami, a liczba sprzedawców malała. W 2020 roku rozpoczęto modernizację, pojawiły się tam nowe pawilony, a także plac zabaw dla najmłodszych.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek-piątek: 7:00 – 17:00;
- sobota: 8:00 – 16:00;
- niedziela: zamknięte.
Adres: ul. Targowa 54
BioBazar
BioBazar spodoba się wszystkim osobom, które poszukują na co dzień naturalnych, ekologicznych produktów spożywczych i kosmetycznych. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce, zlokalizowane w Fabryce Norblina. Można tam odwiedzić stoiska 60 wystawców. A co w ofercie? Ryby, dziczyzna, a nawet grzyby, czyli wszystko czego potrzeba zarówno do dań mięsnych, jak i kuchni roślinnej. Warto odwiedzić BioBazar ze względu na klimatyczną, industrialną przestrzeń z pięknymi ceglanymi murami.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek, niedziela: zamknięte;
- wtorek-piątek: 10:00 – 18:00;
- sobota: 6:30 – 16:00.
Adres: ul. Żelazna 51/53
Zieleniak
Zieleniak jest uznany za jeden z najlepiej wyposażonych bazarów w Warszawie. Działa od 1917 roku, a jego oficjalna nazwa to Targowisko Banacha. Wystawcy oferują produkty od lokalnych rolników i dostawców, a także wysokiej jakości artykuły sprowadzane z innych krajów, takie jak niemiecka chemia. W 2015 roku przeprowadzono gruntowne zmiany i wybudowano nową halę w południowej części Zieleniaka ze stylowym i charakterystycznym, zielonym neonem.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek: 8:00 – 17:30;
- wtorek-piątek: 8:00 – 18:00;
- sobota: 8:00 – 14:30;
- niedziela: zamknięte.
Adres: ul. Grójecka 97
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz