
Pałac Kultury i Nauki to budynek, który bezsprzecznie kojarzony jest z Warszawą. Łączy zadanie lokalu usługowo-biurowego z tarasem widokowym udostępnianym turystom. Jego architektura łączy style socrealizmu i popularnego w swoim czasie – historyzmu. W tym artykule opowiem Ci o historii, ciekawostkach i atrakcjach tego niezwykłego gmachu.
Jak powstał Pałac Kultury i Nauki?
Pałac Kultury i Nauki to dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur (znanymi poza Rosją jako Siedem Sióstr), wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco. Pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury i Nauki był Józef Stalin.
Projektant Lew Rudniew chciał, aby wieżowiec był w stylu polskim. Odwiedził kilka miast (m.in. Kraków, Chełmno, Zamość) w celu zgromadzenia potrzebnych informacji i zapoznania się z polską architekturą. Następnie wraz ze swoim zespołem stworzył pięć projektów. Polska strona dołożyła do wybranego projektu umieszczenie w gmachu teatrów, sal wystawowych oraz wyposażenie Sali Kongresowej w dodatkowe wejście (od ulicy Emilii Plater).
Budowa pałacu trwała trzy lata i wymagała ogromnego nakładu pracy i materiałów. Przy budowie pracowało około 3500 robotników, w tym 16 brygad radzieckich i 4 polskie. W sumie zużyto około 40 tysięcy ton stali, 16 tysięcy ton cementu, 3,5 tysiąca ton szkła i 7600 metrów sześciennych drewna. Wykopy pod fundamenty gmachu rozpoczęły się 1 maja 1952 roku, a uroczyste otwarcie nastąpiło 22 lipca 1955 roku.
Jak wygląda Pałac Kultury i Nauki?
Pałac Kultury i Nauki to drugi pod względem wysokości całkowitej budynek w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów. W Pałacu Kultury znajduje się 3288 pomieszczeń. Teatry, muzea, kino, restauracje, basen, pasaż handlowy, poczta i inne.
Architektonicznie pałac jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Fasada jest bogato zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia ludzi pracy oraz alegoriami nauki i kultury. Na szczycie wieży znajduje się iglica zwieńczona czterema gwiazdami symbolizującymi komunizm. Wnętrze pałacu jest utrzymane w stylu klasycznym z elementami baroku i rokoka.
Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej. Na placu przed pałacem znajduje się również fontanna z rzeźbą Syreny autorstwa Ludwiki Nitschowej.

Co można zobaczyć i zrobić w Pałacu Kultury i Nauki?
Pałac Kultury i Nauki to nie tylko budynek, ale także centrum kulturalne i naukowe. W pałacu mieści się wiele instytucji, które oferują różnorodne atrakcje dla zwiedzających. Oto niektóre z nich:
- Taras Widokowy na 30. piętrze PKiN. Z wysokości 114 m rozpościera się niepowtarzalny widok na Warszawę. Wjazd windą na Taras zajmuje zaledwie 19 sekund.
- Sala Kongresowa na 3000 osób. To miejsce, gdzie odbywały się najważniejsze wydarzenia polityczne, kulturalne i sportowe w Polsce. Tutaj występowali m.in. Marlena Dietrich, Louis Armstrong, The Rolling Stones, Ray Charles, Leonard Cohen czy Dalajlama.
- Pałac Młodzieży z basenem. To miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Znajdują się tu sale do nauki języków obcych, informatyki, muzyki, tańca, sztuki i sportu.
- Narodowe Muzeum Techniki. To muzeum prezentujące historię techniki i nauki w Polsce i na świecie. Można tu zobaczyć m.in. samochody, motocykle, rowery, maszyny parowe, silniki, telefony, radia, telewizory i komputery.
- Muzeum Ewolucji PAN. To muzeum poświęcone historii życia na Ziemi. Można tu zobaczyć m.in. szkielety dinozaurów, mamutów, wielorybów i ludzi pierwotnych.
- Teatry: Studio, Dramatyczny, Lalka, 6. piętro. To teatry oferujące różnorodny repertuar dla dorosłych i dzieci. Można tu obejrzeć spektakle klasyczne i współczesne, komedie i dramaty, musicale i operetki.
- Kino „Kinoteka”. To kino prezentujące filmy artystyczne i niezależne z Polski i ze świata. Można tu także uczestniczyć w festiwalach filmowych i spotkaniach z twórcami.
- Collegium Civitas. To uczelnia wyższa oferująca studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie w zakresie nauk społecznych i humanistycznych.
- Polska Akademia Nauk i Rada Doskonałości Naukowej. To instytucje zajmujące się promowaniem i wspieraniem rozwoju nauki w Polsce.
Podsumowanie
Pałac Kultury i Nauki to budynek o bogatej historii i wielu funkcjach. Jest symbolem Warszawy i świadkiem zmian zachodzących w Polsce. Jest także miejscem, gdzie można spędzić ciekawie czas podziwiając architekturę, oglądając wystawy, spektakle lub filmy, ucząc się czegoś nowego lub po prostu podziwiając panoramę miasta z tarasu widokowego.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz