W wielu miejscach Warszawy można zrobić ciekawe zakupy. Niekoniecznie muszą być to nowoczesne obszary handlowe, jakie oferuje np. Centrum Praskie Koneser. Stolica zna również targowiska o klimacie rodem sprzed lat. Do tego rodzaju obiektów można zaś zaliczyć m.in. Bazar Różyckiego. Ta publikacja ma jednak za zadanie przybliżyć jeszcze inne tereny godne uwagi szczególnie przy planowaniu nietuzinkowych sprawunków.
Targi staroci w Warszawie, bo o nich właśnie mowa, to zdecydowanie miejsca, które sprzyjają „zakupom z duszą”. Można na nich nabyć unikalne przedmioty za niewygórowaną cenę, przez tak wielu nazywane wręcz „perełkami zakupowymi”. To nie lada gratka dla chociażby kolekcjonerów różnego rodzaju przedmiotów. Co jednak konkretnie można znaleźć na takiej giełdzie staroci? Dlaczego naprawdę warto rozejrzeć się po pchlim targu?
Dlaczego warto kupować na pchlim targu?
Nie bez powodu obiekty handlowe tego typu przeżywają swój rozkwit pomiędzy licznymi, dużo bardziej nowoczesnymi kompleksami dużych miast. Pchle targi w Polsce — wbrew pozorom — cieszą się naprawdę sporą popularnością. Giełda staroci bowiem daje szansę sprzedaży i zakupu lub wymiany wielu używanych przedmiotów, które dla jednych mogą być czymś zbędnym, a dla innych będą stanowić cenny przedmiot, warty nadania drugiego życia.
Niektórzy wręcz z takiego odświeżania przedmiotów nabytych na pchlim targu uczynili swoją życiową pasję. Nie powinno to nikogo dziwić. Wszelkie targi staroci zdecydowanie dają możliwość wejścia w posiadanie rzeczy, których nie spotka się już nigdzie indziej. Przedmioty takie zaś potrafią np. skutecznie wzbogacić gospodarstwo domowe, nadając mu nietuzinkowego charakteru.
Bazar staroci w Warszawie (i nie tylko) to m.in. miejsce dla miłośników rzeczy niepowtarzalnych, łowców okazji czy kolekcjonerów antyków. Ekscytujące jest to, że właściwie nigdy do końca nie wiadomo, na co natrafi się, przeglądając aktualnie wystawiony w ramach pchlego targu asortyment. To dodaje wszystkiemu dreszczyku emocji. Zwykle można wśród ofert targów staroci znaleźć interesujące, używane meble, oryginalne lampy i lustra, stare zegary, nietuzinkowe obrazy lub zdobioną porcelanę. Nie jest to jednak oczywiście reguła. Wachlarz propozycji bywa bardzo zmienny. Nierzadko można na giełdzie staroci zakupić również unikalną biżuterię sprzed lat, stare książki i komiksy, które nigdzie indziej nie są już dostępne, jak również ubrania reprezentujące różne epoki dziejów mody.
Najpopularniejsze targi staroci w Warszawie
Jeśli chodzi o pchli targ, Warszawa obfituje w całkiem sporo tego rodzaju miejsc. Niejeden bazar staroci organizowany jest tu sezonowo w poszczególnych dzielnicach, również pod nazwą jarmarku lub pod postacią jednej z licznie powoływanych wyprzedaży garażowych. Tak zwane garażówki w Warszawie to niewątpliwa okazja m.in. do wymiany pomiędzy sąsiadami interesujących przedmiotów codziennego użytku, również takich sprzed wielu, wielu lat. Niesie to ze sobą sporo korzyści dla obu stron transakcji.
Warto dodać, że — niezależnie od rodzaju prowadzonej sprzedaży — miejscem organizacji rozmaitych pchlich targów w Polsce jest najczęściej przestrzeń na wolnym powietrzu. Handel zaś może mieć zarówno charakter periodyczny, jak i okazjonalny. Na terenie stolicy wciąż prężnie działają stacjonarnie targi staroci czynne regularnie, w określone dni tygodnia, o ogólnie przyjętych godzinach otwarcia. Tego typu miejsc jest co najmniej kilka.
Która giełda staroci w Warszawie bije rekordy popularności wśród tutejszych mieszkańców i odwiedzających stolicę turystów? Jakie rzeczy można nabyć, zwiedzając tego typu miejsca? Niejednym pchlim targiem Warszawa może się pochwalić. Poniżej zaś przedstawione jest kilka najpopularniejszych spośród nich.
Bazar Olimpia – miejsce, gdzie czas się zatrzymał…
Przy ul. Górczewskiej 56/60 od dziesięcioleci codziennie prężnie funkcjonuje bazar Olimpia. To bardzo znany pchli targ Warszawy, który można odwiedzać każdego dnia tygodnia. Niedziela jest natomiast tutaj zawsze tym dniem, który przyciąga najwięcej łowców bazarowych perełek.
Na bazarze Olimpia w Warszawie można znaleźć zarówno asortyment typowy dla giełdy staroci (m.in. ciekawe antyki i bibeloty), jak i taki charakteryzujący zwykły bazarek (jak np. żywność, chemia gospodarcza, współczesne zabawki, książki i meble czy owoce oraz warzywa bezpośrednio od producentów). Nie ma tu jednocześnie podziału na kategorie, raczej wszystko miesza się między sobą. Rzec można, że to naprawdę klasyczny pchli targ, gdzie tuż obok karmy dla zwierząt można znaleźć stare książki stanowiące swojego rodzaju „białe kruki”.
Warto wybrać się tutaj na interesujące łowy wielu rzeczy. Sprzęty domowe rodem z PRL-u, stare pocztówki, narzędzia pamiętające zamierzchłe czasy, podniszczone (ale wciąż funkcjonalne) zabawki czy „ledwo chodzone” buty to tylko część asortymentu, jaki proponuje często bazar Olimpia. W przypadku bezowocnych poszukiwań zawsze zaś można tu skosztować oryginalnej, pańskiej skórki. To tradycyjny, słodki przysmak będący jednym z owoców kuchni Mazowsza.
Bazar na Kole – obiekt warszawiakom powszechnie znany i lubiany
Drugim swojego rodzaju targiem staroci w Warszawie jest bazar na Kole przy ul. Obozowej 99. To obiekt bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy, ale nie tylko. Stanowi on bowiem jeden z najbardziej znanych pchlich targów w Polsce. Organizowany od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku każdego dnia przyciąga rzeszę sympatyków tutejszego klimatu.
Na bazarze staroci na Kole każdy ma szansę znaleźć m.in. interesujące, stare książki, meble, zegary, lampy, lustra, obrazy, ceramikę, a nawet militaria czy kolekcjonerskie monety. Co więcej, wśród asortymentu niejednokrotnie można odszukać wiele pamiątek z czasów drugiej wojny światowej i PRL-u.
Celem poszukiwań intrygujących przedmiotów warto wybrać się tutaj pomiędzy ósmą a jedenastą rano, kiedy wszyscy wystawcy mają już rozłożony towar, a jednocześnie nie jest on jeszcze za bardzo przebrany z wszelkich najciekawszych perełek. Warto dodać, iż wielu sprzedających po godzinie trzynastej zaczyna zwijać swój interes. Zbyt późne przyjście może więc skutkować przegapieniem jakiejś interesującej okazji.
Co do panujących tu cen, nierzadko mogą się one wydawać dość wysokie. Bazar na Kole w Warszawie natomiast targowania się nie boi niczym pchli targ z prawdziwego zdarzenia. Zawsze warto spróbować wynegocjować lepsze warunki sprzedaży. Takie, jakich można oczekiwać od atrakcyjnej dla klientów giełdy staroci.
Jakie jeszcze pchle targi można spotkać w stolicy?
Oczywiście wspomniane bazar Olimpia oraz bazar na Kole nie są jedynymi takim obiektami stolicy, choć zwykle uznaje się je za te „najbardziej kultowe”. Do grupy takich, o których warto choć krótko jeszcze wspomnieć należą zdecydowanie ZOO Market oraz Stare na Nowo, czyli Pchli Targ pod Dachem w Warszawie.
Pierwszy wspomniany obiekt znajduje się przy Alei Solidarności 55. Swoim klimatem nawiązuje zaś do targów berlińskich. ZOO Market jest też stosunkowo nowym pchlim targiem Warszawy, bo funkcjonującym od 2017 roku. Można tu zarówno zakupić produkty spożywcze, jak i — jak na giełdę staroci przystało — zdobyć ciekawą płytę winylową lub inną pamiątkę z przeszłości.
Jeżeli natomiast chodzi o Stare na Nowo, czyli Pchli Targ pod Dachem w Warszawie, ten usytuowany jest przy ul. Dereniowej 6. Wyglądem przywodzi na myśl osobliwy zadaszony bazar staroci lub jedną z popularnych wyprzedaży garażowych. W rzeczywistości jest to jednak nic innego jak rodzaj dużego sklepu z około dwustoma regałami. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że każdy może tu coś nie tylko kupić, ale i sprzedać. Do sprzedaży zaś trafia tu wszystko, wielokrotnie też skarby minionych lat. Zdecydowanie więc to miejsce zasługuje na miano jednego spośród ciekawych targów staroci Warszawy.
Giełda staroci czy wyprzedaż garażowa — co wybrać?
Zdecydowanie powyższe obiekty są warte odwiedzenia, jeśli tylko ktoś jest kolekcjonerem niebanalnych rzeczy, którym warto nadać drugie życie. Przy czym zarówno stacjonarne targi staroci, jak i wyprzedaże garażowe, czyli garażówki w Warszawie, mogą stanowić świetne miejscówki do poszukiwania rozmaitych perełek.
Którą opcję wybrać? Warto spróbować każdej — od najbardziej znanego pchlego targu, po okazjonalną wyprzedaż garażową. Wszystkie rodzaje giełdy staroci mogą przynieść świetne zdobycze. Opłaca się więc regularnie zaglądać do stałych miejscówek w tym zakresie, a jednocześnie też śledzić te okazjonalne. Przygoda czeka!
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz