Wiele osób utożsamia postać syrenki z symbolem Warszawy. Pomnik syreny nad Wisłą mogą kojarzyć nawet najmłodsze dzieci. Imponujący monument znajduje się na ul. Generała George’a Smitha Pattona, więc odwiedzając Bulwary Wiślane zdecydowanie warto minąć jeden z najważniejszych symboli stolicy. Niewiele turystów zdaje sobie jednak sprawę z tego, że syrenka Warszawa nie zawsze wyglądała tak jak obecnie. Dowiedz się więcej o jednym z najważniejszych pomników w Polsce!
Syrenka warszawska – podstawowe informacje
Pomnik syrenki warszawskiej stoi nad Wisłą i do turystów uśmiecha się twarzą jednej z bohaterek powstania warszawskiego – Krystyny Krahelskiej. Jest to autorka bardzo znanej, żołnierskiej piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Żołnierka walcząca w powstaniu warszawskim modelowała Ludwice Nitsch, której dzieło zostało odsłonięte tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Rzeźba powstawała w hali nieczynnej kotłowni na terenie Zespołu Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej. Ludwika Nitsch miała również do pomocy przydzielonych dwóch pracowników fizycznych. Praca nad rzeźbą trwała co najmniej kilka miesięcy, przypuszcza się, że rzeźbiarka tworzyła monument od jesieni 1936 roku lub od samego początku 1937 roku.
Gdzie dokładnie znajduje się pomnik syrenki warszawskiej? Charakterystyczną budowlą w sąsiedztwie monumentu jest Most Świętokrzyski, który zachwyca nowoczesnym wyglądem. Rzeźba syrenki Warszawa przetrwała wojnę bez większych uszkodzeń. Pomnik był trudno dostępny w czasach PRL-u, ponieważ w bezpośredniej okolicy została przeprowadzona tzw. Wisłostrada.
Pomnik Syreny nad Wisłą – lokalizacja
Syrenka warszawska – gdzie jest dokładnie? W Warszawie można znaleźć kilka pomników syrenki warszawskiej, jednak ten zaprojektowany i stworzony przez Ludwikę Nitsch znajduje się na ul. Generała George’a Smitha Pattona tuż obok Wisły. Stworzona rzeźba miała przede wszystkim upamiętniać herb Warszawy i przyczynić się do podniesienia estetyki terenów obok Wisły.
Rzeźba zlokalizowana w okolicach Wisły przedstawia postać syreny z podniesionym mieczem oraz tarczą. Włosy ma zebrane w kok, a jej dumny wzrok skierowany jest na północ. Silny korpus syrenki osłania trzymana w lewej dłoni wypukła tarcza. Co znajduje się na tarczy? Na jej powierzchni widnieje wizerunek orła w koronie, wokół którego biegnie napis „Warszawa. Syrena ma w tle rzekę i drzewa na praskim brzegu”.
Syrena warszawska została ustawiona na cokole, który składa się z trzech bloków piaskowca, a całość mieści się w basenie z fontanną. Za projekt cokołu odpowiedzialny był Stanisław Pomian-Połujan.
Gdzie można znaleźć pozostałe pomniki warszawskiej syrenki?
Wspominałam już o tym, że w Warszawie możecie znaleźć więcej niż jeden pomnik syrenki. Oprócz monumentu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, polecam odwiedzić również Stare Miasto, ponieważ to właśnie w tej lokalizacji znajdziecie pomnik syreny warszawskiej wykonany w 1855 roku przez Konstantego Hegla. Ta konkretna rzeźba została wykonana z brązowego cynku.
Kolejny pomnik syrenki znajduje się na Wiadukcie im. Stanisława Markiewicza. Monument został zaprojektowany przez Stefana Szyllera, a jego oficjalne odsłonięcie miało miejsce w 1905 roku.
Jeśli jeszcze Wam mało pomników przedstawiających postać syrenki, mam dla Was jeszcze dwie lokalizacje. Miłośnikom zieleni polecam udać się na spacer po Parku Mirowskim, gdzie znajduje się betonowy monument stworzony przez Ryszarda Kozłowskiego.
Ostatnia rzeźba syrenki warszawskiej jest zlokalizowana tuż przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz