
Powszechnie wiadomo, że do aglomeracji warszawskiej należy wraz ze stolicą wiele innych, mniejszych, interesujących miejscowości. Wśród nich można wyróżnić m.in. Piaseczno, Legionowo, Otwock, Mińsk Mazowiecki czy Pruszków. Dziś natomiast przyjrzymy się ostatniemu wymienionemu tutaj miastu. Pruszków bowiem dla wielu stanowi nieodkrytą tajemnicę kojarzącą się wyłącznie z historiami mafijnymi. Tymczasem jest to piękna miejscowość mająca do zaoferowania wiele dobrego. Choćby urokliwe alejki Parku Potulickich, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego bądź Pałacyk Sokoła, który stał się siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury.
Co wyróżnia miasto Pruszków na tle innych miejscowości aglomeracji warszawskiej?
Pruszków to jedno z bardziej urokliwych miast należących do aglomeracji warszawskiej. Stanowi świetną opcję na kilkugodzinną wycieczkę rowerową z przystankami obejmującymi najbardziej interesujące miejsca. Rowerem bowiem dostaniesz się tu wszędzie, a bez problemu zabierzesz go ze sobą w trasę pociągiem Kolei Mazowieckich lub kolejką WKD. Poza tym miasto wyróżnia wiele. Choćby dostępne w Pruszkowie atrakcje historyczne są wyjątkowe i posiadają niepowtarzalny klimat, nasączony wiedzą, z którą można się spotkać wyłącznie tutaj.
Ponadto ta miejscowość aglomeracji warszawskiej posiada naprawdę wiele wartych odwiedzenia parków będących doskonałymi miejscami zarówno wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. Oczywiście ciężko pod tym względem przebić samą stolicę, niemniej urokliwość tutejszych terenów zielonych zlokalizowanych na tle zabudowań miasta Pruszków, stanowiącego swojego rodzaju ostoję hutnictwa, zdecydowanie urzeka. Sercem jest tu natomiast niekwestionowanie — wspomniany już — zespół parkowo-pałacowy z piękną fontanną i pałacem znany jako Park Potulickich.
Pruszków — muzea historyczne warte zobaczenia
Zdecydowanie nie brakuje w Pruszkowie jednostek, będących muzeami historycznymi wartymi odwiedzenia. Miłośnicy studiowania minionych dziejów z pewnością się nie zawiodą. Wśród dostępnych dla odwiedzających obiektów muzealnych na szczególną uwagę zasługują Muzeum Dulag 121 oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Są to zdecydowanie miejsca, obok których nie można przejść obojętnie.
Muzeum Dulag 121
Mieszczące się przy ul. Trzeciego Maja w Pruszkowie Muzeum Dulag 121 dokumentuje historię obozu przejściowego znanego pod tą samą nazwą, jak również losy mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w podczas Powstania Warszawskiego. To jednostka muzealna o charakterze narracyjnym. W związku z tym centralną część ekspozycji stanowią tutaj relacje byłych więźniów i osób pomagających w obozie Dulag 121.
Dostępna wystawa wyróżnia się więc wydźwiękiem bardzo osobistym — pełnym prywatnych losów, doświadczeń i emocji. Opowieści zaś okraszone są reprodukcjami historycznych fotografii, listów oraz dokumentów, a także autentycznymi pamiątkami tudzież przedmiotami związanymi z codziennym, niełatwym życiem w obozowej rzeczywistości. Nic więc dziwnego, że odwiedzenie Muzeum Dulag 121 dla wielu jest dogłębnym przeżyciem, pełnym poruszających emocji. Będąc tu, nie sposób bowiem nie odczuć emocjonalnego nasycenia dostępnych nagrań i eksponatów.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Zlokalizowane przy Placu Jana Pawła II, na terenie Parku Potulickich, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie jest natomiast pełne m.in. rekonstrukcji przedmiotów codziennego użytku, broni, narzędzi oraz ozdób czasów starożytności. Na potrzeby ekspozycji odtworzono również — wierne dostępnym źródłom archeologicznym — uzbrojenie i ubranie legionistów rzymskich, jak również strój zamożnego obywatela. Ogółem zaś kolekcja muzealna pełna jest zabytków archeologicznych pochodzących z terenów Mazowsza, datowanych od paleolitu po czasy nowożytne.
Co ciekawe, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego udostępnia zainteresowanym także własną czytelnię naukową, w której oczywiście króluje księgozbiór o tematyce z zakresu archeologii, historii i sztuki. Ponadto jednostka prowadzi też rozmaite warsztaty oraz prelekcje dla różnorodnych grup społecznych.
Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie — muzeum nieco bardziej współczesne
Ciekawe wrażenia oferuje również Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie. Tutaj, przy ul. Przejazdowej 17, można spotkać różnorakie rzeźby wykonane z elementów metalowego recyklingu. Te natomiast są bardzo różne! Odwiedzający mają szansę zobaczyć m.in. bajkowe postacie, bohaterów rodem z fantastyki naukowej, gwiazdy ze świata muzyki, zwierzęta oraz nietuzinkowe samochody. Wszystko w formie stalowych figur o bardzo dobrze dopracowanych szczegółach od razu przywodzących na myśl konkretną osobistość lub rzecz.
Obiekt tego rodzaju zdecydowanie dobrze jest zwiedzić całą rodziną. Osoby w każdym wieku mogą zachwycić się eksponatami Galerii Figur Stalowych Pruszkowa. Jeśli więc ktoś poszukuje atrakcji dla dzieci, która spodoba się zarówno dorosłym, jak i seniorom, zdecydowanie powinien skierować swoje kroki właśnie tu.
Park Potulickich i inne zielone tereny Pruszkowa — świetne miejsca rekreacji
Nie samymi obiektami muzealnymi jednak żyje Pruszków. Atrakcje takie jak Park Potulickich czy inne tereny zielone również z powodzeniem przyciągają do niego wielu turystów. Nic dziwnego, gdy na dworze pogoda sprzyja, ciężko o lepszy sposób na niezobowiązujący relaks niż ten na łonie natury.

Park Potulickich jako zielone serce Pruszkowa
Wspomniany już kilkukrotnie Park Potulickich, będąc zlokalizowanym w samym centrum miasta, zdecydowanie stanowi zielone serce Pruszkowa o bardzo dobrej prezencji. Założony już w drugiej połowie XIX wieku jest jednym z najcenniejszych terenów, nawiązujących do przeszłości miejscowości.
Starannie zaprojektowany, bazujący na istniejących stawach, pełen różnorodnych drzew niezmiennie zachwyca. Jego szczególny charakter podkreśla cenny starodrzew, w skład którego wchodzą: modrzewie europejskie, olsze czarne, topole szare i białe, jesion wyniosły oraz wiąz szypułkowy. To nie tylko swoiste pomniki przyrody, ale także siedliska wielu przedstawicieli fauny, szczególnie ptaków. W tejże malowniczej okolicy znajduje się klasycystyczny pałacyk pełniący aktualnie funkcję Urzędu Stanu Cywilnego w Pruszkowie.
Popularne Glinianki, czyli Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze
Pruszkowskie Glinianki, nazywane bardziej oficjalnie Parkiem Kultury i Wypoczynku Mazowsze, zawdzięczają swoją bardziej potoczną nazwę faktowi, iż niegdyś wydobywano tu glinę. Aktualnie zajmują one duży obszar wypoczynkowy, którego około połowę stanowią malownicze zbiorniki wodne. O urokliwości tego miejsca może zaś świadczyć nadanie mu w 2009 roku wyróżnienia Marszałka Województwa Mazowieckiego w konkursie na najpiękniejszy park Mazowsza.
Osoby odwiedzające Glinianki w Pruszkowie mogą liczyć nie tylko na ładne widoki, ale także na miejsca przeznaczone do organizacji ogniska, plac zabaw, boisko, jak również pomosty wędkarskie. Zbiorniki wodne są tu bowiem regularnie zarybiane.
Park Anielin jako pierwszy ogólnodostępny park w Pruszkowie
Park Anielin Wschodni stanowi naturalny ciąg terenów zielonych łączący się z Parkiem Potulickich oraz Parkiem Anielin Zachodni. Jest to świetne miejsce do spędzenia czasu z dziećmi, gdyż na tutejszym obszarze znajduje się nie tylko zróżnicowany drzewostan, ale także aż dwa place zabaw, z czego jeden stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych. Oba charakteryzuje bezpieczna powierzchnia sprzyjająca beztroskim figlom i harcom wszelakim. Część alejek parkowych stanowi szlaki aktywności sportowej typu parkour i workout, sprzyjając aktywizacji odwiedzających w różnym wieku. To zdecydowanie teren dla osób ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Różne atrakcje Pruszkowa sposobem na udany weekend
Oczywiście wskazane powyżej atrakcje Pruszkowa stanowią jedynie część tego, co oferuje nam to miasto należące do aglomeracji warszawskiej. Niemniej mogą one stanowić dobrą bazę do zaplanowania owocnej wycieczki po miejscowości. Dzięki zlokalizowanym tu muzeom każdy może poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty myślowe, dobrze się przy tym bawiąc. Park Potulickich oraz inne tereny zielone oferują zaś mniej lub bardziej aktywny relaks pośród roślinności, jak również dźwięków natury. Każdy może znaleźć w Pruszkowie miejsce dla siebie — takie, które zainspiruje do dalszego odrywania.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz