
Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy i kulturalny spacer po stolicy, nie możesz pominąć Traktu Królewskiego. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych tras turystycznych w Warszawie, która łączy trzy dawne rezydencje królewskie: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie. Na trasie znajdziesz wiele zabytków, muzeów, parków i ogrodów, które zachwycą Cię swoim bogactwem historii, sztuki i przyrody. W tym artykule opowiemy Ci, co warto zobaczyć na Trakcie Królewskim i jak zaplanować swój spacer, aby wykorzystać go w pełni.
Zamek Królewski – początek Traktu
Trakt Królewski rozpoczyna się na Placu Zamkowym, gdzie znajduje się Zamek Królewski – dawna siedziba władców Polski i symbol niepodległości. Zamek został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany dzięki staraniom społeczeństwa. Wewnątrz możesz podziwiać przepiękne sale reprezentacyjne, bogato zdobione wnętrza i cenne zbiory sztuki. Nie przegap takich atrakcji jak Sala Wielka, Sala Marmurowa, Sala Rycerska czy Sala Senatorska, gdzie podpisano Konstytucję 3 Maja. Zamek oferuje również wystawy czasowe, koncerty i wydarzenia edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
Krakowskie Przedmieście – ulica królów i poetów
Z Placu Zamkowego udaj się na Krakowskie Przedmieście – jedną z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic Warszawy. To tutaj znajdują się liczne pałace, kościoły, pomniki i kamienice, które świadczą o bogatej historii miasta. Spacerując po Krakowskim Przedmieściu, możesz poczuć się jak w dawnych czasach, gdy tędy przechadzali się królowie, arystokraci, pisarze i artyści. Niektóre z miejsc, które warto zobaczyć to: Pałac Prezydencki, Kościół św. Anny, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Krzyża (gdzie spoczywa serce Fryderyka Chopina), Uniwersytet Warszawski, Pomnik Mikołaja Kopernika czy Kościół Wizytek.
Nowy Świat – ulica pełna życia i uroku
Kontynuując spacer po Trakcie Królewskim, dotrzesz do Nowego Świata – ulicy pełnej życia i uroku. To tutaj znajdziesz wiele kawiarni, restauracji, sklepów i galerii, gdzie możesz odpocząć, zjeść coś pysznego lub zrobić zakupy. Nowy Świat to także miejsce spotkań i imprez – w sezonie letnim ulica zamienia się w deptak dla pieszych, a w grudniu rozświetla się tysiącami lampek. Na Nowym Świecie warto zwrócić uwagę na takie budynki jak: Pałac Czapskich, Pałac Branickich, Dom Dochodowy czy Kolumna Zygmunta.
Łazienki Królewskie – zielone serce Warszawy
Za Nowym Światem znajduje się Łazienki Królewskie – zielone serce Warszawy i największy park w mieście. To tutaj możesz podziwiać piękno natury, zwiedzać zabytkowe pałace i ogrody, a także uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach. Łazienki Królewskie to dawna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który stworzył tu niezwykły kompleks architektoniczny i krajobrazowy. Wśród najważniejszych obiektów znajdują się: Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Stara Oranżeria, Biały Domek, Myślewicki Pałac, Pomnik Fryderyka Chopina czy Belweder. W Łazienkach Królewskich odbywają się również liczne koncerty, wystawy, spektakle i warsztaty.

Pałac w Wilanowie – perła baroku i pamiątka po Janie III Sobieskim
Końcowym punktem Traktu Królewskiego jest Pałac w Wilanowie – perła baroku i pamiątka po Janie III Sobieskim, który pokonał Turków pod Wiedniem. Pałac w Wilanowie to jeden z nielicznych zabytków Warszawy, który przetrwał wojny i zniszczenia. Wewnątrz możesz zwiedzać sale królewskie, galerię portretów i kolekcję sztuki. Na zewnątrz zachwycają piękne ogrody w stylu francuskim, angielskim i polskim, gdzie możesz spacerować po labiryntach, fontannach i rzeźbach. Pałac w Wilanowie organizuje również ciekawe imprezy kulturalne, takie jak: Muzeum Plenerowe Żywej Historii, Koncerty Organowe, Royal Garden of Light czy Zimowy Ogród Światła.
Mam nadzieję, że mój artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia Traktu Królewskiego i odkrycia jego uroków. To niezapomniana podróż przez historię, kulturę i naturę Warszawy, która na pewno Ci się spodoba. Nie zwlekaj i zaplanuj swój spacer już dziś!
Dodaj komentarz