
Stanowi doskonałą scenerię dla polskich filmów wojennych i nie tylko. Skrywa wiele tajemnic wartych odkrycia. To forteca będąca prawdziwą perłą wśród architektury obronnej w krajobrazie Polski. Przepiękna panorama, unikalne zabudowania oraz interesujące wnętrza składają się tutaj na misterną układankę atrakcji oferowanych przez Twierdzę Modlin — jedną z najsłynniejszych budowli wojskowych, której historia sięga początków XIX wieku.
Gdzie znajduje się Twierdza Modlin?
Ten historyczny pomnik architektury obronnej zlokalizowany jest u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry, w oddaleniu kilkudziesięciu kilometrów od Kampinoskiego Parku Narodowego. Gdzie znajduje się Twierdza Modlin dokładnie, jeśli chodzi o adres? Do fortecy tej można dotrzeć, obierając kierunek na ulicę Generała Józefa Bema w Nowym Dworze Mazowieckim. Obiekt ten sporych rozmiarów nie sposób przeoczyć.
Twierdza Modlin — zwiedzanie samodzielne lub z przewodnikiem
Wybierając się do fortecy, jaką jest Twierdza Modlin, można zdecydować się na zwiedzanie samodzielne lub z przewodnikiem. W przypadku wyboru pierwszej opcji trasa wycieczki przebiega po obwodzie zewnętrznym obiektu, gdzie wstęp jest bezpłatny. Tego rodzaju zwiedzanie stanowi natomiast raczej formę spaceru, będąc pozbawionym walorów edukacyjnych, jakie niesie ze sobą obecność przewodnika.
Niemniej wyznaczone są tutaj oznakowane szlaki turystyczne oraz tablice informacyjne ułatwiające poruszanie się po terenach dostępnej architektury obronnej. Trasy uwzględniają również wizyty w oddzielnie płatnych atrakcjach turystycznych, takich jak np. wieża widokowa czy Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin przy ul. Baśki Murmańskiej 156. Przed zaplanowaniem wizyty w konkretnych obiektach warto jednak sprawdzić (np. za pośrednictwem strony internetowej), kiedy są one otwarte dla odwiedzających.
Odpłatne zwiedzanie z przewodnikiem to natomiast zupełnie inny wymiar poznawania różnych aspektów tutejszej fortyfikacji. Zwyczajowo trwa ono trzy godziny i pozwala odkryć wszystko, co kryją za sobą mury obronne oraz inne dostępne tu dla odwiedzających, interesujące obiekty od podszewki. Przewodnicy chętnie dzielą się z odwiedzającymi swoją wiedzą, odsłaniając przed nimi rozmaite tajemnice, jakie kryje Modlin — twierdza o bardzo bogatej historii. Koszty takiego rodzaju wycieczki są zróżnicowane i zależne od liczby osób biorących w niej udział. Odpowiednio duża grupa zwiedzających jest gwarancją korzystniejszej ceny. Mniejsza liczba odwiedzających obiekt z przewodnikiem natomiast zapewnia większą kameralność wydarzenia.
Ważne, aby w przypadku każdej wycieczki do Twierdzy Modlin zadbać o dobór wygodnej odzieży, dostosowanej do aktualnych warunków atmosferycznych. Buty sportowe z grubym bieżnikiem są tu wręcz elementem obowiązkowym, gwarantującym komfortowe przemierzanie tutejszych często niełatwych terenów.

Forteca miejscem edukacji młodych pokoleń, czyli zwiedzanie dla dzieci
Twierdza Modlin jako forteca o ogromnych walorach edukacyjnych trudni się również organizacją wycieczek adresowanych najmłodszym pokoleniom. Zorganizowane zwiedzanie dla dzieci i młodzieży szkolnej to prawdziwa przygoda, nierzadko urozmaicona ciekawymi atrakcjami. Oficjalne poznanie sekretów Twierdzy Modlin może zostać zwieńczone dodatkowo m.in. takimi aktywnościami jak:
- ognisko z kiełbaskami;
- militarna gra paintball czy inne zróżnicowane gry terenowe;
- małe zawody sportowe dla najmłodszych;
- wykład multimedialny, stworzony specjalnie z myślą o osobach szczególnie zainteresowanych tutejszą architekturą obronną.
Ekspozycja dostępna w Multimedialnym Centrum Edukacji Historycznej — Prochownia 197 oraz Wielka Kolekcja Historyczna, czyli wystawa klocków COBI to natomiast atrakcje przyciągające nie tylko młode, ale i starsze pokolenia. Są więc idealnymi propozycjami na rodzinne spędzenie wolnego czasu.
Centrum Edukacji Historycznej — Prochownia 197 to niecodzienna ekspozycja czynna przez cały tydzień i bogata w unikalny zbiór pamiątek z okresu drugiej Rzeczypospolitej. W tym miejscu można nie tylko poznać historię, ale na swój sposób także jej dotknąć i ją przeżyć dzięki dostępnym tutaj możliwościom multimedialnym, które przenoszą odwiedzających do przedwojennego garnizonu polskiego, jak również wprost na pole bitwy. Zwiedzanie wiąże się tu z udziałem w wielu wyzwaniach, będących świetną przygodą. Prochownia 197 pozwala m.in. przymierzyć mundur czy spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy obsługującej ciężki karabin maszynowy. W jej murach także odbywają się warsztaty kreatywne. Podczas nich można m.in. podjąć się budowy własnej fortecy lub skonstruować różne modele pojazdów minionych dziejów.
Wielka Kolekcja Historyczna — będąca wystawą klocków COBI — to natomiast czynna w weekendy ekspozycja obejmująca niemal tysiąc metrów kwadratowych klockowych modeli, ogromnych dioram oraz samodzielnych stanowisk do tworzenia budowli wedle własnego uznania. Zanurzenie się w odwzorowanych tutaj batalistycznych scenach stanowi nie lada gratkę dla najmłodszych miłośników historii, zawsze zachwyconych taką formą przekazu wiedzy.
Nocne zwiedzanie dla odważnych
Do najbardziej odważnych, dojrzałych zwiedzających forteca adresuje specjalne, nocne zwiedzanie Twierdzy Modlin. Odbywa się ono „od czasu do czasu” w ustalanych wcześniej terminach. Grupy startują tutaj bez względu na panujące warunki atmosferyczne oraz ostateczną liczbę odwiedzających biorących udział w przedsięwzięciu. Uczestnicy mają więc tym samym świetną okazję do poznania tych najgłębiej skrywanych sekretów Twierdzy Modlin — zwiedzanie pełne jest przy tym nietuzinkowych przeżyć, które nie są odpowiednie dla osób bojących się ciemności, mających lęk wysokości czy niechcących się pobrudzić.
Trasa wycieczki prowadzi przez na co dzień niedostępny obszar koszar obronnych. Wzbogacana jest także o swojego rodzaju niespodzianki gwarantujące niezapomniane przeżycia. Decydując się na udział w tej oryginalnej przygodzie, zdecydowanie warto, oprócz wygodnych butów i sportowego stroju, wziąć ze sobą latarkę.
Twierdza Modlin jako forteca będąca inspiracją dla wielu filmów wojennych
Wśród miejsc wybieranych przez filmowców na tła do swoich produkcji, Twierdza Modlin jest pewnego rodzaju gwiazdą, której przyświecają też inne tereny Mazowsza, jak np. Żyrardów. Chętnie wykorzystywana jako plener dla rozmaitych filmów wojennych i nie tylko, wzbogaciła już wiele produkcji polskiego kina, przyciągając reżyserów swoją wyjątkowością jak magnes. Obok znajdującego się na terenie fortecy kasyna oficerskiego — w którym kręcono kadry m.in. takich filmów jak „Pułkownik Kwiatkowski” czy „Kochaj i tańcz” – zlokalizowana jest zresztą tablica informacyjna szlaku „Mazowsze na filmowo” ze sporą liczbą danych dotyczących produkcji tu realizowanych. Miłośnicy przemysłu filmowego będą usatysfakcjonowani.

Poza wspomnianym już kasynem oficerskim wycieczka szlakiem polskich filmów wojennych i nie tylko prowadzi m.in. przez punkty takie jak: Stacja Modlin, Spichlerz, Działobitnia Dehna, Cytadela, Wieża Tatarska oraz bramy — Ostrołęcką, Napoleona i Poniatowskiego. To właśnie te miejsca stały się tłem dla wielu filmowych, a także serialowych produkcji. Wśród nich zaś warto wyróżnić takie tytuły filmów wojennych i historycznych jak: wspomniany już „Pułkownik Kwiatkowski”, „1920. Bitwa Warszawska” czy „Jarosław Dąbrowski”.
Ponadto na wspomnianych terenach Twierdzy Modlin kręcono również innego rodzaju produkcje filmowe. Poza „Kochaj i tańcz” są wśród nich np. „Tam i z powrotem”, „C.K. Dezerterzy”, „Pan Tadeusz” oraz „Wesele” Andrzeja Wajdy, jak również owoc współpracy polsko-czeskiej „Operacja Dunaj”. Jeśli natomiast chodzi o serialowe produkcje warto tu wspomnieć seriale takie jak: „Kryminalni” czy typowo wojenny „Czas honoru”.
Modlin — twierdza wielu atrakcji warta niejednokrotnego odwiedzenia
Wiele rozmaitych atrakcji kryje w sobie Modlin — twierdza o wyjątkowym bogactwie historycznym, na której terenach można znaleźć np. redutę Napoleona pochodzącą z czasów Księstwa Warszawskiego. Nic więc dziwnego, że rokrocznie forteca ta przyciąga wielu turystów pragnących odkryć jej tajemnice. Malownicze widoki rozpościerające się wokół doskonale dopełniają całokształt tego miejsca stanowiącego inspirację dla wielu twórców nie tylko filmów wojennych. Jeżeli tylko ma się taką możliwość, warto niejednokrotnie odwiedzić tereny Twierdzy Modlin. Każda taka wycieczka może pomóc w coraz bardziej dogłębnym ich poznaniu, przynosząc przy tym szereg niezapomnianych wrażeń.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz