
Trudno je pominąć, planując zwiedzanie Warszawy, zwłaszcza jeśli jest się pasjonatem zgłębiania wiedzy na temat minionych dziejów, który chętnie odwiedziłby także tutejszy Dom Spotkań z Historią. Muzea warszawskie zachwycają różnorodnością i wielością eksponatów. To niezwykle istotne obiekty dla wszystkich tych, którzy pragną bliżej poznać nasze historyczne losy, w sporej części kształtujące się na terenie stolicy.
Muzea historyczne obowiązkowym punktem zwiedzania Warszawy
Dla wielu stanowią wręcz najistotniejsze punkty ich wycieczki do Warszawy. Tutejsi mieszkańcy uważają, że są one czymś, z czego na pewno można być dumnym. Warszawskie muzea historyczne — warto zobaczyć je na własne oczy i na własnej skórze poczuć powiew dawnych czasów. Poniższe przykłady mogą być natomiast dobrą inspiracją, co do tego, gdzie warto się wybrać, jeśli chodzi o muzea w Warszawie.
Muzeum Powstania Warszawskiego
W budynku dawnej elektrowni tramwajowej, u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej, mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostało ono powołane do życia celem złożenia hołdu tym, którzy walczyli za wolną Polskę w 1944 roku. Otwarto je dokładnie w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Tchnienie historii zyskało tutaj spory wymiar współczesności poprzez zastosowanie nowoczesnych technik prezentacji muzealnej ekspozycji.
Dźwięk, światło oraz obraz, a także sama aranżacja wnętrza bardzo dobrze ze sobą współgrają, doskonale przybliżając odbiorcy rzeczywistość tamtych czasów. Kierunek zwiedzania wiernie odwzorowuje chronologię wydarzeń przedstawionych m.in. za pomocą komputerów i monitorów, do których tak przywykliśmy i które są doskonałym środkiem przekazu obecnie. Ponadto ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego podziwiana jest również za przykuwające uwagę zdjęcia wielkoformatowe.

Budynek składa się z różnego rodzaju sal tematycznych oraz kilku kondygnacji. Jego sercem jest zaś monument, na którym wyryto całe kalendarium Powstania. Parter Muzeum przedstawia czas okupacji i tzw. godzinę „W”, czyli moment, gdy wszelkie powstańcze wydarzenia miały swój początek. Osobno wydzielone pomieszczenie przeznaczono na wyeksponowanie maszyn drukarskich z lat czterdziestych — co ciekawe, sprzęty te nadal działają i drukują m.in. ulotki okolicznościowe. Na drugi poziom ekspozycji można dostać się windą opatrzoną kolekcją opasek powstańczych. Antresola przedstawia walki przeprowadzone w sierpniu, jak również codzienne życie mieszkańców Warszawy w powstańczej rzeczywistości.
Wszystkie elementy tworzące Muzeum Powstania Warszawskiego mają ogromny walor edukacyjny i sprawiają, że nie da się obok nich przejść obojętnie. Osoby niemal w każdym wieku są w stanie wynieść z wizyty sporą dawkę wiedzy, która podana jest tu w bardzo przystępnej formie. Specjalnie dla najmłodszych powołana została Sala Małego Powstańca, gdzie dzieci mogą m.in. wziąć udział w teatrzyku czy podziwiać repliki dawnych zabawek. Podczas zwiedzania można także zajrzeć do kina, gdzie wyświetlane są kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, jak również ujrzeć bardzo dobrze przygotowaną aranżację kanału z efektami wizualnymi oraz dźwiękowymi. Sporą atrakcją dla wielu jest realnych rozmiarów replika samolotu Liberator B-24J.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Osoby będące sympatykami historycznego zwiedzania Warszawy często kierują swoje kroki do tutejszego Muzeum Narodowego — jednego z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Jego obecny gmach, zaprojektowany w stylu modernistycznym przez Tadeusza Tołwińskiego, wzniesiono w latach 1927–1938. Sama instytucja muzealna natomiast funkcjonowała już od 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych.
Wszystkie dzieła ze zbiorów, liczących współcześnie ok. 830 tys. różnorodnych dzieł z kraju i ze świata, można podziwiać w Gmachu Głównym oraz jego czterech oddziałach: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Wnętrz w Otwocku, jak również Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Spotka się tu nie tylko dzieła malarstwa, rzeźby bądź fotografii, ale także przedmioty sztuki użytkowej. Każdego dnia wiedza o kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie poszerza się dzięki staraniom zespołu muzealnego, przeprowadzającego liczne prace badawcze, naukowe czy konserwatorskie.
Muzeum Warszawy
Na Rynku Starego Miasta — jednym z najbardziej urzekających placów stolicy — jedenaście zabytkowych kamienic tworzy razem Muzeum Warszawy. To wyjątkowe miejsce, gdzie czas jakby zatrzymał swój bieg. W założeniu opowiada ono o wydarzeniach i ludziach je kształtujących, którzy mieli istotny wpływ także na to, jak formuje się współczesny charakter miasta.
Intrygującą historię Warszawy można tutaj odkryć poprzez zwiedzanie wnętrz kamienic, gdzie zachowano siedemnastowieczne stropy drewniane oraz pierwotny układ pomieszczeń. We wnętrzach znajdują się także oryginalne malowidła i rozmaite detale, tworzące razem nietuzinkową wystawę rzeczy warszawskich. Grupę ponad siedmiu tysięcy eksponatów tworzą nie tylko dzieła sztuki, ale również pamiątki czy przedmioty codziennego użytku, równie istotne w dziejach ludzkości.
Wśród kolekcji malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii, znajdzie się tu także m.in. eksponaty, takie jak: pocztówki, rysunki architektoniczne, dokumenty w formie rękopisów oraz druków, biżuteria, dzieła sztuki użytkowej i dekoracyjnej. Ponadto swoje szczególne miejsce w zbiorach Muzeum Warszawy zajmuje kolekcja korczakowska, skupiająca archiwalia związane z działalnością Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita).
Polin — Muzeum Historii Żydów Polskich
Dla osób zainteresowanych kulturą żydowską główną atrakcją wśród muzeów Warszawy może być Polin — Muzeum Historii Żydów Polskich. Znajduje się ono w Śródmieściu i posiada zbiory dokumentujące wielowiekowe koleje losów tej narodowości na terenach Polski. Zresztą nawet obecna lokalizacja Muzeum Polin nie jest bez znaczenia. To tę dzielnicę w czasach przedwojennych licznie zamieszkiwali Żydzi, a następnie już podczas trwania wojny została ona przekształcona przez Niemców w getto.

Trasę zwiedzania wyznacza tu osiem galerii tematycznych. Składają się one z zabytkowych malowideł i przedmiotów, a także stworzonych bardziej współcześnie instalacji interaktywnych czy rekonstrukcji makiet. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest niezwykłym obiektem gromadzącym tysiącletnie dzieje tego narodu. Uznaje się je za nowoczesną instytucję kultury, miejsce spotkań oraz dialogu wszystkich, którzy łakną głębszego poznania zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości żydowskiej kultury.
To właśnie w tym obiekcie zamieszczone są pierwsze ślady osadnictwa Żydów na średniowiecznych terenach naszego kraju. Tutaj również ma się szansę poznać klimat spaceru po przedwojennej żydowskiej ulicy — miejscu, gdzie przenikały się dwie kultury — by kolejno poznać specyfikę warszawskiego getta stworzonego podczas drugiej wojny światowej. Okres powojenny stanowi zaś zwieńczenie tej niezwykłej, historycznej podróży.
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie
W funkcjonującym od lat pięćdziesiątych XX wieku Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie z pewnością odnajdą się miłośnicy zagadnień technicznych, motoryzacji czy komputerów. To znakomity zbiór dzieł stworzonych najpierw w umysłach ludzi, a potem przy użyciu ludzkich rąk.
Na samym początku odwiedzających wita ikona motoryzacji — Ford T, czyli pierwszy model samochodu, który trafił do produkcji masowej. Ponadto wewnątrz Muzeum Techniki w Warszawie, stanowiącego część Pałacu Kultury i Nauki, znajdują się dwie wystawy tematyczne. Jedna z nich dotyczy dziejów transportu (morskiego, lądowego i powietrznego), druga — historii komputerów, w tym także maszyn liczących.
Muzeum Życia w PRL
Nie potrzeba ani wehikułu czasu, ani opowieści krewnych znających czasy PRL, by poznać tamtejszy klimat od podszewki. Wystarczy odwiedzić obiekt doskonale oddający atmosferę tej minionej już epoki. Muzeum Życia w PRL, mieszczące się przy ul. Pięknej w Warszawie, zostało powołane celem upamiętnienia tego okresu historii.
To tutaj można odwiedzić przykładowe mieszkanie z tamtych czasów, pełne przedmiotów codziennego użytku, które niegdyś stanowiły wyposażenie niemal każdego gospodarstwa domowego. Muzeum PRL w Warszawie jest świetnym miejscem nawiązującym do życia powszedniego. Dokładnie takiego, jakie niegdyś prowadzili nasi krewni — bez płaskich telewizorów, mediów społecznościowych czy smartfonów, za to z bardzo okrojonym asortymentem sklepowym.
Obiekt ten stanowi swojego rodzaju kwintesencję części historii XX wieku, który to wiek można poznać bliżej także udając się do warszawskiego Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej.
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Powszechnie znaną placówką muzealną kolekcjonującą eksponaty wojskowo-historyczne jest Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. To jedyny taki obiekt na terenie Polski dający możliwość poznania dziejów armii naszego kraju od jej początków, sięgających X wieku, po koniec drugiej wojny światowej.
Liczne zbiory Muzeum opiewają w eksponaty, takie jak: zbroje, hełmy, szable i miecze z różnych okresów historycznych, a także mundury znanych osobistości, jakimi byli Marszałek Józef Piłsudski czy Generał Władysław Sikorski. Ponadto park mieszczący się przed budynkiem także zawiera sporo atrakcji. Na jego terenie stoją czołgi, samochody i samoloty wojskowe.
Muzeum Katyńskie
Charakterystyczną placówką muzealną, a właściwie obiektem martyrologiczno-muzealno-badawczym jest Muzeum Katyńskie dokumentujące oczywiście zbrodnię katyńską. To oddział wspomnianego powyżej Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, znajdujący się na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Ekspozycja składa się tu z dwóch poziomów, na których przedstawione są artefakty wydobyte z katyńskich mogił. Muzeum opowiada historię zbrodni oraz walkę o przedstawianie jej prawdziwego oblicza.
Dom Spotkań z Historią — skarbnica wydarzeń XX wieku
Jak widać, mocną stroną pięknej, polskiej stolicy zdecydowanie są muzea. Warszawa oferuje naprawdę wiele ciekawych obiektów poruszających tematykę historyczną. Wśród nich znajduje się również niejednokrotnie wspomniany już tutaj Dom Spotkań z Historią. Powołany w 2005 roku, dzięki inicjatywie Ośrodka KARTA, od 2006 roku funkcjonuje jako instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy.
Warto go odwiedzić, jeśli pragnie się poznać historię XX wieku nie tylko polskiej stolicy, ale także całego naszego kraju, jak i ogółem Europy Środkowo-Wschodniej. Dzieje wymienionych obszarów zostały tu zaklęte w kolekcjach fotografii, dokumentach oraz relacjach zwykłych ludzi. Ponadto Dom Spotkań z Historią organizuje różnego rodzaju dyskusje, spotkania, warsztaty edukacyjne, seminaria, konferencje, jak również pokazy filmów. Instytucja prowadzi także (wspólnie z Ośrodkiem KARTA) Archiwum Historii Mówionej.
Warto rozważyć odwiedzenie tego obiektu, planując zwiedzanie Warszawy, zwłaszcza jeśli wyznacza się trasę obejmującą rozmaite muzea historyczne. Walory edukacyjne takiej podróży są wprost nieocenione.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz