Ludzie odwiedzają Stare Powązki nie tylko w ramach obchodów dnia Wszystkich Świętych, ale i w celach turystycznych. Ten cmentarz jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Warszawy ze względu na wartość historyczną i kulturową. Na Powązkach spoczywa wielu zasłużonych i znanych Polaków, w tym również politycy i artyści. Spacer tamtejszymi alejami sprzyja refleksji i stanowi piękne spotkanie z przeszłością. Sprawdź, co warto wiedzieć przed odwiedzeniem Starych Powązek w Warszawie!
Powązki – najważniejsze informacje
Często mianem Powązek określa się zespół cmentarzy (m.in. Cmentarz Wojskowy na Powązkach oraz Cmentarz Powązkowski), ale w rzeczywistości jest to obszar Miejskiego Systemu Informacyjnego na warszawskiej Woli.
Warto podkreślić, że na Powązkach znajduje się aż siedem nekropolii, ale największą rozpoznawalnością cieszą się dwie wcześniej wspomniane. Na Powązkach Wojskowych spoczywają żołnierze i bohaterzy narodowi, którzy oddali życie w walce za ojczyznę, a na Powązkach Starych uznani Polacy z rozmaitych dziedzin takich jak sztuka czy nauka. To główny powód, dla którego to miejsce stanowi tak ważny element dziedzictwa kulturowego i tożsamości naszego kraju.
Cmentarz Powązkowski
Cmentarz Powązkowski, czyli tzw. Stare Powązki są miejscem częściej odwiedzanym przez turystów niż Powązki Wojskowe, a wpływ na to ma kilka czynników. Stare Powązki zachwycają pięknymi i wyjątkowymi grobowcami – ich historia sięga końca XVII wieku. Znajduje się tam również Aleja Zasłużonych, która została wpisana do rejestru zabytków. Spoczywa tam wielu zasłużonych Polaków i Polek w tym m.in. Władysław Stanisław Reymont, Leopold Staff, Kalina Jędrusik, Pola Gojawiczyńska czy Franciszek Żwirko. Stare Powązki to połączenie sztuki i historii, pamięci i kultury, okraszone niesamowitym parkowym krajobrazem, który tworzy pełną refleksji i spokoju atmosferę.
Kwesta zaduszkowa
Co roku, od wielu lat na Cmentarzu Powązkowskim odbywa się tradycyjna kwesta zaduszkowa, zapoczątkowana w 1975 roku przez pisarza Jerzego Waldorffa, któremu udało się zgromadzić ludzi kultury, sztuki i nauki. Celem całego przedsięwzięcia było i jest zebranie środków na renowację zabytkowych nagrobków. W tym 2023 roku kwesta zaduszkowa odbędzie się po raz… 49! Dzięki uzyskanym w ten sposób funduszom uratowano wiele kwater i grobów, a także rozpoczęto liczne prace konserwatorskie.
Jak znaleźć grób na Starych Powązkach?
Na Starych Powązkach działa wyszukiwarka grobów, która ułatwia poruszanie po całym Cmentarzu Powązkowskim. W specjalnym serwisie internetowym Mapy Warszawy w prosty sposób można odnaleźć miejsce pochówku konkretnej osoby, wystarczy kliknąć zakładkę cmentarze. To jednak nie wszystko! W 2021 roku Fundacja Stare Powązki przygotowała bezpłatną aplikację, która była owocem współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków odpowiedzialnego za przeprowadzenie inwentaryzacji.
Wszystkie podjęte dotychczas działania są odpowiedzią na dotychczasową, historyczną numerację kwater, która dla odwiedzających była nieintuicyjna oraz utrudniała im poruszanie się po całym terenie. Warto podkreślić również edukacyjny wymiar aplikacji o Powązkach Starych. Użytkownicy mogą poznać informacje dotyczące biografii osób spoczywających na cmentarzu, a także wybrać jedną z propozycji spacerów tematycznych.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz