Żoliborz w Warszawie jest najmniejszą dzielnicą stolicy, ale za to pełną zieleni i ciekawostek o różnym charakterze. Podobnie jak Wilanów, kryje sporo romantycznych zakątków oraz parkowych przestrzeni. Zdecydowanie zasługuje na jedno z najwyższych miejsc, jeśli chodzi o listę najpiękniejszych obszarów zielonej Warszawy. Tutaj mieszkało niegdyś naprawdę sporo artystów, zwłaszcza biorąc pod uwagę czasy PRL-u. Warszawski Żoliborz to po prostu nietuzinkowy klejnot w koronie stolicy, wart bliższego zapoznania, choćby ze względu na historie, jakie kryje.
Plac Wilsona jako centralny punkt dzielnicy Żoliborz
Jednym z bardzo charakterystycznych, centralnych punktów tej dzielnicy jest plac Wilsona, początkowo okrzyknięty mianem placu Stefana Żeromskiego. Powstał on kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Obecnie jego patronem jest dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych — Thomas Woodrow Wilson.
Zlokalizowana tu współcześnie stacja metra, po swojej południowej stronie, posiada przepiękną kopułę w kształcie elipsy, stanowiącą oryginalny, niezwykle charakterystyczny i istotny element architektoniczno-konstrukcyjny. Pełni ona m.in. funkcję lampionu rozświetlającego otoczenie. Ponadto przyczynia się również do tłumienia hałasu jeżdżących składów metra. Co ciekawe, kolor oświetlenia, jaki emituje kopuła na stacji Plac Wilsona w Warszawie, zależny jest od pory dnia. To dla wielu odwiedzających bardzo intrygujące zjawisko. Ten ciekawy obiekt artystyczny stacji metra na Żoliborzu, gdy świeci, może przybierać barwy fioletową, niebieską lub zieloną.
Z Placem Wilsona w Warszawie związana jest też zresztą ciekawostka dotycząca nie tylko wspomnianego obiektu artystycznego, ale także prawdziwego artysty — człowieka. To właśnie tym centralnym obszarem Żoliborza spacerował niegdyś David Bowie. Ponadto zakupił on wtedy tutaj płytę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Żoliborz bezpieczną przystanią wielu artystów
Sytuacja z Davidem Bowiem w Warszawie miała miejsce w 1976 roku, kiedy to ten brytyjski wokalista, kompozytor oraz autor tekstów podróżował z Zurychu do Moskwy. Wydarzenie to nie obiło się bez echa, jeśli chodzi o jego twórczość muzyczną. Utwór Davida Bowiego „Warszawa” jest owocem inspiracji zakupioną na terenie stolicy płytą. Jeden z budynków warszawskiego Żoliborza, przy ul. Marii Kazimiery, dumnie prezentuje natomiast mural uwieczniający wizerunek tego artysty i tym samym upamiętniający jego spacer po tutejszych obszarach. David Bowie został na nim przedstawiony według wizji artystycznej Dawida Celeka. Grafika odsłonięta w czterdziestą rocznicę wizyty muzyka w stolicy nawiązuje do ikonicznej okładki płyty „Aladdin Sane”. David Bowie ma na niej twarz przysłoniętą błyskawicą. W przypadku muralu na Żoliborzu wizerunek muzyka jest częściowo zasłonięty przez sylwetkę Pałacu Kultury. Ta zaś ma właśnie kształt błyskawicy.
Warto wspomnieć, że Żoliborz w Warszawie był za czasów PRL-u miejscem zamieszkania wielu polskich artystów. Zwiedzając okolice Placu Wilsona, można napotkać domy zamieszkałe niegdyś przez Andrzeja Wajdę czy Kalinę Jędrusik. W późniejszych czasach rezydował tu przez dekadę również Muniek Staszczyk z zespołu T.Love. Stąd też pochodzi jego żona. Dzielnica Żoliborz występuje zresztą w słowach piosenki zespołu T.Love „Warszawa”. Jak widać, David Bowie to nie jedyny artysta, którego zainspirowała ta część stolicy.
Jeżeli natomiast chodzi o instytucje kulturalne na warszawskim Żoliborzu, warto wspomnieć, że swoją siedzibę ma tutaj m.in. Teatr Komedia, którego budynek otwarto w 1954 roku. Do 1957 roku funkcjonował on jednak pod nazwą Teatr na Żoliborzu, by później przyjąć tę obecną. Tutejsza scena prezentuje komedie oraz rozmaite spektakle muzyczne.
Żoliborz z punktu widzenia historycznego
Jeśli zaś chodzi o Żoliborz z punktu widzenia stricte historycznego, warto przytoczyć kilka istotnych faktów.
- Znajduje się tu całkiem sporo pomników i tablic upamiętniających Powstanie Warszawskie. Razem tworzą one swojego rodzaju ekspozycję godną muzeum historycznego. To bowiem właśnie na Żoliborzu 1 sierpnia 1944 roku padły pierwsze strzały, które zapoczątkowały walki powstańcze. Jednocześnie podczas drugiej wojny światowej dzielnica ta była najmniej zniszczonym obszarem Warszawy.
- Najstarsza część znanego współcześnie tutejszego terenu znana jest jako Stary Żoliborz. Na jej obszarze znajduje się twierdza Cytadela Warszawska Zbudowano ją już w latach 1832-1834 (zgodnie z rozkazem cara Mikołaja I).
- Różnorodność struktur społecznych przyczyniła się do podziału Starego Żoliborza na różne części, które zyskały swoje nazwy własne. Możemy tu więc mówić o Żoliborzu Oficerskim, Żoliborzu Dziennikarskim oraz Żoliborzu Urzędniczym.
- Tereny żoliborskie niegdyś obejmowały także obszar Bielan. Miało to miejsce w latach 1951-1994. Dopiero po tym czasie Bielany stały się odrębną dzielnicą Warszawy.
Czy można zakochać się w warszawskim Żoliborzu?
Zdecydowanie tak! Żoliborz obejmuje swoim zasięgiem niezwykle urokliwe tereny stolicy okraszone sporą ilością zieleni. Szacuje się, że zajmuje ona tutaj aż dwieście pięćdziesiąt hektarów, co przy ogólnej wielkości całej dzielnicy stanowi naprawdę imponujący wynik. Ponadto tutejsza architektura potrafi zachwycać. Co więcej, od niedawna funkcjonuje tu również malownicza plaża. Żoliborz dzięki niej zdecydowanie zyskał w oczach ludzi poszukujących beztroskiego wypoczynku na łonie natury.
Wróć na stronę główną po więcej inspirujących wpisów!
Dodaj komentarz